Оливенол балсам за околу очи | Натусана

Козметички препарати за нега на лице и тело, сите со врвен квалитет и направени од внимателно одбрани природни состојки.

Крем

Оливенол балсам за околу очи

731ден

Со богатство од најквалитетно ладно цедено маслиново масло, природни состојки, хијалуронска киселина, радиола (златен корен), пантенол, глицерин, масло од семе од сончоглед, масло од сладок бадем, комплекс на липозоми, кофеин, есцин и фитосфингозин.

Балгодарение на активна комбинација на инзворедното ладно цедено маслиново масло, радиола (златен корен)  и кофеин овој балсам ја храни деликатната кожа околу вашите очи. Кога се употребува редовно фините рани брчки, темните кругови и отоци може да се редуцираат.

-+

Product Info Tabs

Опис

Клучни компоненти во составот:

Ладно цедено маслиново масло - богато со витамини, минерали и природни масни киселини, антиоксиданси. Антиоксидансите во маслиновото масло помагаат да се забави процесот на стареење.

Витамин Е - ја штити кожата од УВ зраци, а олеинската киселина ја регенерира кожата, има антиинфламаторно дејство, ја хидрира кожата и таа станува мека и мазна.

Кофеин - смирува, делува против воспаленија и ги редуцира подочниците, го намалува црвенилото и отокот. Кофеинот, есцинот и екстракт од алги ги редуцираат темни кругови околу очите и ги “будат” уморните очи.

Радиола (златен корен) - има антиинфламаторно дејство, го забавува стареењето, ги ублажува длабоките брчки и го стимулира производството на колаген.

Натриум хијалуронат - има афинитет за врзување голема количина на вода, што овозможува хидрирање на кожата, давајќи и еластичност, помлад и поздрав изглед.

Пантенол - има смирувачки ефект, го намалува црвенилото на лицето и има хранлив ефект врз кожата на лицето.

Глицерин - ја хидрира кожата и и дава сјај.

Масло од семе од сочоглед - е познато по содржината на масни киселини, кои го прават лицето свежо и хидрирано. Бидејќи има висок процент на ланолеинска киселина, која спречува дехидрација на лицето, ги прави образите да бидат цврст и нежни. Ова природно масло содржи омега 3 и омега 6 масни киселини, кои го зајакнуваат заштитниот слој на кожата и ја прават отпорна на надворешни влијанија. Отпорноста на лицето станува силно, што е важно за сува кожа која е склона кон егзема во зимските денови.

Olus масло - масло од 100% растително потекло направено од мешавина од природни триглицериди. Тоа е полу-цврсто бело, без мирис. Функционира како активна состојка за измазнување на кожата, што ја прави кожата мека и мазна.

Масло од Prunus Amygdalus Dulcis (сладок бадем) е бледо, слама боја или безбојно масло добиено од бадеми. Има изразен хидратантен ефект, е многу пријателски за кожата и идеален за чувствителна, сува кожа. Маслото од сладок бадем е многу погодно за нега на доенчиња и мали деца. Се карактеризира со висока содржина на незаситени масни масла, како што се линолна и линолеинска киселина.

 

Кога се употребува редовно ОЛИВЕНОЛ балсамот за нега околу очи:

 

  • Ја подобрува еластичноста на кожата
  • Ја зајакнува, измазнува сензитивната регија околу очите
  • Ја хидрира околната регија
  • Темните круговите под очите исчезнуваат
  • Го редуцира отокот околу очите
  • Ја регенерира кожата
  • Толеранцијата на кожата е дерматолошки тестирана