Купелиак | Натусана

Козметички препарати за нега на лице и тело, сите со врвен квалитет и направени од внимателно одбрани природни состојки.

Гел

Купелиак

548ден

Активни состојки во Купелиак гел за специјална нега:

Calendula Officinalis (невен)

• ја регенерира кожата

• ја подржува клеточната регенерација

• има антиинфламаторни и

• антибактериски својства

Boswellia Serrata

• ја намалува еритемата

• спречува воспаленија

• ја смирува кожата

Porphyridium Cruentum

• ја стимулира микроциркулација

• ги регенерира клетките на кожата

• ги ублажува кожните иритации

Acetyl Tetrapeptide -33

• го намалување ослободувањето на интерлеукините

• се бори против несаканите ефекти на воспалението на кожата, како црвенило, проширени капилари, хиперпигментација и бледа кожа

• прави тенот да изгледа рамномерен

-+

Product Info Tabs

Опис

Купелиак гел за специјална нега – ефикасен против црвенило и видливи капилари кај мажи и жени.

Дерматолошка серија за нега на чувствителна кожа и кожа склона кон црвенила и која се карактеризира со изразени капилари во пределот на образите и носот. Соодветен и за придружна нега при третман на розацеа!

Активни состојки во Купелиак гел за специјална нега:

Calendula Officinalis (невен)

• ја регенерира кожата

• ја подржува клеточната регенерација

• има антиинфламаторни и

• антибактериски својства

Boswellia Serrata

• ја намалува еритемата

• спречува воспаленија

• ја смирува кожата

Porphyridium Cruentum

• ја стимулира микроциркулација

• ги регенерира клетките на кожата

• ги ублажува кожните иритации

Acetyl Tetrapeptide -33

• го намалување ослободувањето на интерлеукините

• се бори против несаканите ефекти на воспалението на кожата, како црвенило, проширени капилари, хиперпигментација и бледа кожа

• прави тенот да изгледа рамномерен

Индикации:

– Го намалува црвенилото

– Го олеснува чувството на вжареност во зацрвенетите регии

– Се избегнува настанувањето на нови црвенила

– Интензивно ја негува тенката и чувствителна кожа

– Клинички докажаноКупелиак гел за специјална нега на кожа:

– без конзерванси

– без парабени

– без парафински и силиконски масла

– без PEG – емулгатори

– без вештачки бои

– без парфем

Резултати од студијата по 6 недели примена на Купелиак гел за специјална нега:

Намалување на црвенилото – 29,2 %

Намалување на видливоста на црвенилото -29,2 %

Намалување на ширењето на црвенилото на кожата -24,5 %

Намалување на формирање на проширени капилари – 24%

*Студија спроведена на 20 испитаници (10 мажи +10 жени, постари од 45 години) од страна на независен дерматолошки институт.