Dr.Theiss невен маст | Натусана

Фармацевтските производи со врвен квалитет направени од строго селектирани природни состојки. 

Крем

Dr.Theiss невен маст

291ден

Помага за зараснување на рани, убоди од инсекти, изгореници, алергии

 

Невенот, Calendula officinalis L. (Asteraceae), од дамнина е познат како скапоцено лековито средство. Тој цвета од мај до доцна есен во медитеранските предели, каде со своите големи златно-жолти или портокалови цветови и прекрасниот мирис ги разубавува дворовите.

-+

Product Info Tabs

Опис

Помага за зараснување на рани, убоди од инсекти, изгореници, алергии

Невенот, Calendula officinalis L. (Asteraceae), од дамнина е познат како скапоцено лековито средство. Тој цвета од мај до доцна есен во медитеранските предели, каде со своите големи златно-жолти или портокалови цветови и прекрасниот мирис ги разубавува дворовите.

Лековитите својства на невенот биле познати уште во антиката и во средниот век, кога тој се користел за лечење рани, повреди и сите видови на кожни заболувања.

Најпозната е кремата од невен, која старите ја користеле за лечење на рани и изгореници. Нашите баби правеле и чај од невен, кој го користеле за опуштање на грчевите во стомакот, како и против кашлица, астма и несоница.

Од каде доаѓа лековитоста на невенот? Невенот е богат со флавоноиди, каротиноиди, сапонин, полисахариди и етерични масла. Тој содржи калиум, провитамин А, ликопен и органски киселини.

NEVEN SPECIJALNA KREMA Невенова Специјална Крема

И ден денес кремата и маста од невен и другите производи кои се прават од него имаат противвоспалително, регенеративно и епителизирачко дејство, па се користат за лечење на рани и изгореници, алергиски реакции на кожата, за лечење на проширени вени и разни заболувања на вените, против акни и чиреви на кожата, разни воспаленија, убоди од инсекти, исипувања, отоци и повреди. Невенот покрај тоа што има антиинфламаторно, има и антигабично дејство, што го прави поволен и за третирање на габичните инфекции на кожата.

Природните производи од невен на Dr. Theiss со клинички и дерматолошки испитан квалитет ги ублажуваат, третираат, и најчесто целосно ги санираат овие проблеми, без потреба од лекарска интервенција. Специјалната крема и маста од невен на Dr. Theiss се направени од висококвалитетна сорта на невен – Calendula Officinalis Rinathei, создадена од страна на Dr.Peter  Theiss по долгогодишни истражувања. Оваа специјална сорта на невен гарантира максимално количество на лековити супстанци.