Збогум испукани усни! Погрижете се за нив со овие совети и Olivenol Stik | Натусана
Tue, 10/17/2023 - 11:59

Збогум испукани усни! Погрижете се за нив со овие совети и Olivenol Stik

Испуканите усни може да бидат непријатен предизвик, особено во постудените месеци кога кожата е склона кон сушење.

Испуканите усни може да бидат предизвикани од различни фактори, вклучително и недостаток на хидратација, изложеност на студ, ветер и сончева светлина и користење на производи за усни кои не се соодветни за вашата кожа.

Нашите усни немаат жлезди кои произведуваат масло, што ги прави особено подложни на сушење и пукање. Затоа, редовната нега е многу важна.

Подолу ви пренесуваме едноставни совети кои ќе ви помогнат да се грижите и да спречите сушење на усните.

Хидратација, хидратација, хидратација

Еден од наједноставните начини за спречување на испукани усни е правилната хидратација. За да ги одржувате усните влажни и меки, пијте доволно вода во текот на денот и редовно употребувајте мевлем за усни.

Исто така, не лижете ги усните. Кога ги лижете усните за да го отстраните природното масло кое ги штити, тоа доведува до сувост и пукање.

Избегнувајте солена и зачинета храна

Солената и зачинета храна може да ги исуши вашите усни. Затоа, обидете се да го ограничите внесувањето на овој вид храна и претпочитајте да јадете храна богата со витамини и минерали.

Избегнувајте штетни навики

Штетните навики како што се пушењето и консумирањето алкохол можат да придонесат за дехидрација на телото, што, меѓу другото, предизвикува сушење и пукање на усните.

Пилинг за усни

Ексфолирањето на усните е важен чекор во грижата што може да ја отстрани мртвата кожа, да ја подобри циркулацијата и да овозможи подобра апсорпција на хидратните состојки.

Еве неколку интересни факти за овој тип на пилинг:

  1. Пилинг на усните најдобро е да се прави 1-2 пати неделно, во зависност од потребите. Пречестиот пилинг може да предизвика иритација и сувост.
  2. За пилинг на усните можете да користите природни состојки како шеќер, сол или кафе, помешани со малку маслиново масло или мед. Овие природни состојки се нежни за кожата и ефикасни во отстранувањето на мртвата кожа.
  3. Како и кај пилингот на лицето, важно е нежно да ја масирате кожата на усните со кружни движења. Триењето нека не биде премногу силно бидејќи тоа може да предизвика иритација.
  4. По пилингот на усните, важно е да нанесете хидратен мевлем за усни, за кожата на усните да остане мека и хидрирана.
  5. Не се препорачува пилинг со четка за заби бидејќи може да биде премногу груб за кожата на усните.

Стик за усни оливенол со ладно цедено маслиново масло

Ако досега не сте знаеле, кожата на усните е многу почувствителна од останатата кожа на телото, па затоа е неопходно да се користат специјални производи на природна база кои обезбедуваат ефикасна нега.

Ова е причината зошто Olivenol Lip Stik за усни е еден од најдобрите балсами на пазарот. Направен е на база на ладно цедено маслиново масло, кое е богато со антиоксиданти, есенцијални масни киселини и витамини А, Д, Е и К. На тој начин помагаат во длабокото обновување и хидратација на кожата на усните.

Збогатен е и со пчелин восок и масло од нане, кои обезбедуваат долготрајна заштита. Имено, пчелниот восок ја омекнува кожата и создава заштитен слој на површината на усните, а витаминот Е обезбедува дополнителна заштита и помага да се спречи оштетување на кожата.

По нанесувањето на Olivenol Lip Stik, ќе уживате во пријатниот мирис и вкус на нане, што дополнително ќе ви го подигне расположението и ќе ви овозможи да се чувствувате свежо.

Оливенол Стик за усни има богата и кремаста текстура која брзо продира во кожата на усните, без да остава непријатно чувство на тежина и маснотија.

Овој мелем за усни не содржи бои, минерални масла и восоци. Ова го прави безбеден и ефикасен избор за секој кој бара природни производи за нега на усни.

Доаѓа во практично пакување кое лесно се носи со вас во вашата чанта, џеб или ранец.

Како заклучок, негата на усните може да биде важен дел од нашата секојдневна нега.

Со редовно користење на Оливенол Стик за усни, со правилна исхрана и внес на течности и со избегнување на солена и зачинета храна, можете да спречите сушење на усните и да ги одржувате здрави и негувани.