Засекогаш млади? Зошто на кожата се формираат брчки | Натусана
Tue, 12/05/2023 - 14:20

Засекогаш млади? Зошто на кожата се формираат брчки

Брчки - никој не ги сака, но со годините ни ја обележуваат кожата. Кај некого порано, кај некого подоцна, со различен степен на изразеност, овие непожелни линии неминовно се појавуваат. Иако не можеме да го избегнеме нивното појавување, сепак постојат начини како да го забавиме.

ЗАСЕКОГАШ МЛАДИ? ЗОШТО НА КОЖАТА СЕ ФОРМИРААТ БРЧКИ?

Сите сонуваат за полна и мазна бебешка кожа, со розови образи како зрел грејпфрут, блескав и свеж тен. Наместо тоа, во доцните дваесетти, најдоцна во раните триесетти години од животот, започнува неповратната трансформација – се забележуваат ситни линии околу очите, темните кругови и отокот сведочат долго за ноќта помината во забава и пиење. Се појавуваат првите брчки, ситни придружници на насмевката, навидум безопасни и едвај забележливи, но најавуваат дека фонтаната на младоста на нашата кожа полека ја губи својата сила.

КОИ ФАКТОРИ ИМААТ УЛОГА ВО ОВА?

Покрај возраста, надворешните влијанија се главните виновници. Како што старееме, така се намалува лачењето на супстанциите кои ја одржуваат виталноста и еластичноста на кожата – колагенот, еластинот и хијалуронската киселина. Со текот на времето, внатрешните процеси на стареење го забавуваат клеточното обновување и заедно со оксидативниот стрес предизвикан од надворешни фактори, како оштетувања од УВ-зрачењето, чадот од цигарите, изложеност на стрес, алкохол или неисхранетост, оставаат траги на лицето. Исхраната игра важна улога - бидејќи шеќерот исто така ги оштетува клетките и предизвикува опуштена кожа. Истражувањата покажаа и дека фибробластите, кои се важни за производството на колаген, имаат ограничен животен век, а хормоните играат важна улога.

ОПТИЧКАТА ИЛУЗИЈА НА ЛИЦЕ БЕЗ БРЧКИ И ЕКСПРЕСИИ

Денес, филтрите на Инстаграм им овозможуваат на сите да го прават она што порано можеа да го прават само волшебниците на маестрално ретуширање на слики: да го измазнат лицето, да ги отстранат здодевните брчки, да ги изедначат нерамнините, да ги испакнат образите и како шлаг на тортата, да заблескаат во наводно совршениот сјај на лицето! Но, одразот во вистинското огледало ја открива оваа лага и измама и ја крши вештачки идеалната слика на човечката физиономија. Затоа што барем линиите на изразување се вродени и дел од нашиот природен изглед, и тоа од многу рана возраст. Практично не постои такво нешто како човек без ниту една „брчка“ - почнувајќи од браздата на очниот капак, дупчињата на образите, линиите на размислување на челото, назолабијалните набори помеѓу очите и устата, познатите линии на намуртеност или линии при смеење околу очите – кои ги оживуваат изразите на лицето. Разликата е во тоа што со текот на времето, брчките стануваат подлабоки и поизразени.

Покрај времето, на склоноста кон создавање брчки влијае и генетската предиспозиција на човекот. Жените обично се повеќе погодени затоа што нивните нивоа на естроген се намалуваат со менопаузата, што е исто така поврзано со намалување на колагенските и еластинските влакна, меѓу другото.

ИМА МНОГУ НАЧИНИ ДА ГО ЗАБАВИТЕ ПРОЦЕСОТ НА СТАРЕЕЊЕ НА КОЖАТА

Депресивно? Постојат многу начини да го забавите процесот и сепак да изгледате младо и свежо. Секој што сака да живее речиси целосно без „животни линии“ може само да оди во салон за убавина (редовно), без разлика дали се достапни третмани со скалпел, ботокс или минимално инвазивни процедури како што се инјекции со различни супстанции од хијалуронска киселина, до телесни масти и млечна киселина. Истото важи и за надворешните третмани против брчки, како што се хемиски пилинг или медицински иглички, каде што кожата е повредена или виткана со ситни иглички, при што таа реагира со зголемено формирање на колаген како дел од нејзината природна моќ за самолекување. Овие методи сега се многубројни и се погодни за масовно отстранување на брчките. Но, ако не сакате веднаш да прибегнете кон медицински методи, можете да изберете понежни средства за заштита на кожата и поддршка на нејзината регенерација. Бидејќи дури и ако не можеме целосно да се ослободиме од брчките, тие сепак можат да се намалат.

Ова вклучува:

  • Секојдневно темелно чистење на кожата (идеално наутро и навечер) и последователна нега со крем за лице како што е нашиот Хијалурон богат ноќен крем,  интензивниот крем со маслиново масло Оливенол ноќен крем за лице  или Хијалурон серум концентрат против брчки + хидратација  – природна нега на лице за оптимална нега на кожата.
  • Заштита од сонце, особено во лето и неизложување на директна сончева светлина на кожата
  • Исхрана богата со витамини и по можност со малку шеќер - особено витамините Ц, Е и каротеноидите обезбедуваат убава кожа, како и редовното вежбање
  • Масажа (на лицето, која може да ја практикувате и сами во домашни услови)
  • Серуми и концентрати, кои се борат против формирањето брчки
  • Живот без никотин, со малку или без алкохол, но внес на доволно вода
  • Маслата ја обезбедуваат кожата со вредни масти. Со зголемувањето на возраста, губењето на маснотиите ја прави кожата збрчкана, но кокосовото, бадемовото и маслиновото масло обезбедуваат мека, еластична кожа
  • Маски за лице

Пред сѐ, останете весели и опуштени – ова сигурно ќе се види на вашето лице! Без разлика на возраста, постојат многу начини за одржување на убавината на кожата (едноставни и лесни за примена во секојдневниот живот)!