Нега и чистење на лице | Натусана
Tue, 12/05/2023 - 14:23

Нега и чистење на лице

Ако сакате да му дадете одмор на вашето лице од хемиски производи за чистење на лицето, мора да се потпрете на козметика базирана на природни состојки. Сепак, понекогаш е навистина тешко да се најдат козметички производи за чистење на лицето кои целосно ќе одговараат на секој тип на кожа. За среќа, постои одлично решение, а тоа е мицеларната вода. Мицеларната вода може да го замени секојдневното чистење со различни препарати.

Што е мицеларна вода и како може да ѝ помогне на вашата кожа, дознајте во продолжение.

Мицеларна вода – за длабоко чиста, убава и хидрирана кожа.

Многумина веруваат дека мицеларната вода е одлична само за отстранување на шминката, но тоа не е точно. Тајната е во нејзиниот револуционерен состав, кој содржи мицели, ситни честички кои имаат фантастичен ефект. Имено, мицелите како магнет привлекуваат шминка, честички од нечистотија, токсини и мртва кожа, обезбедувајќи ѝ длабинско чистење. Покрај тоа, мицеларната технологија содржана во мицеларната вода длабински ја хидрира кожата, така што таа е еластична и мека по нанесувањето.

Затоа, мицеларната вода има повеќенаменска функција 3 во 1 и се користи како средство за чистење лице, отстранувач на шминка и тонер.

Кои се главните предности од користењето на мицеларна вода?

Ја отстранува нечистотијата и вишокот маснотии. Мицеларната вода ја отстранува шминката и вишокот маснотии без да ја исуши кожата. Мицелите продираат длабоко во долните слоеви на кожата и ги чистат токсините од порите. Според дерматолозите, глицеринот, како една од главните состојки на мицеларната вода, ја подобрува пропустливоста на кожата, што е особено важно при отстранување на шминката и себумот.

Хидратација на кожата

Глицеринот, кој е составен дел на мицеларната вода, има уште една важна функција - ја задржува влагата во кожата, што ја подобрува хидратацијата. Покрај тоа, содржи супстанции кои ја омекнуваат и ја смируваат кожата, заштитувајќи ја од иритација. Може успешно да ги замени другите производи за нега на кожата

Мицеларната вода содржи супстанции кои се наоѓаат одделно во другите производи за нега на кожата. Така, помага за чистење на лицето од шминка, за нега и задржување на влажноста, а ја омекнува и ја храни кожата. Покрај тоа, не бара плакнење со вода по употреба.

Ја одржува кожата чиста

Мицеларната вода помага да се одржи кожата чиста, особено кожата склона кон акни и затнати пори.

Погодна за сите типови кожа

Мицеларната вода е мултифункционална и погодна за речиси секој тип на кожа, без разлика дали имате сува, масна или нормална кожа. Бидејќи не содржи состојки кои можат да ја иритираат кожата, како алкохол и сапун, се препорачува за луѓе со чувствителна кожа или болести како розацеа.

Мицеларна вода со хијалуронска киселина

Тоа е новитет со специјално дизајнирана формула за длабинско чистење, анти-стареење и отстранување на фините брчки. Хијалурон - мицеларна вода за чистење на лицето ефикасно и нежно ги отстранува нечистотиите и шминката, длабински ја храни кожата правејќи ја мека и еластична. Збогатена е со хијалуронска киселина со фармацевтски квалитет за да ѝ овозможи на кожата природно да се регенерира и да ги отстрани фините брчки, спречувајќи формирање на нови. Одлична е и за нега на пределот околу очите, на кој му дава свежина и хидратација. Исто така, редовното чистење на лицето со оваа мицеларна вода го намалува создавањето на маснотии и нечистотии кои предизвикуваат мозолчиња.

Заедно со сите предности од користењето на мицеларната вода, важно е да се напомене дека овој чудесен производ е практичен и лесен за употреба.

Бидејќи има тројно дејство:

1. како средство за отстранување шминка

2. како средство за чистење

3. како тоник

Мицеларната вода е одличен придружник за патување бидејќи ја елиминира потребата од други производи, ослободувајќи простор во вашата торба. Исто така, поради нејзиниот состав, може да биде многу корисна во ситуации кога немате пристап до проточна вода.

Се надеваме дека накратко ги објаснивме придобивките од користењето на мицеларната вода, која сигурно ќе стане ваша нова рутина за убавина, ако веќе не е.

Хијалурон мицеларната вода за чистење на лицето е погодна за сите типови на кожа, вклучително и чувствителната кожа. Веруваме дека ќе бидете воодушевени од нејзиното тројно дејство и од чистата, негувана, освежена кожа, која е мека, еластична и заштитена.