Дерматолошка нега на црвенило и видливи капилари | Натусана
Tue, 12/05/2023 - 14:18

Дерматолошка нега на црвенило и видливи капилари

Специјална нега на кожата се препорачува за чувствителна кожа која бара посебно внимание. Според дерматолозите, не се раѓаме со чувствителна кожа, туку само со предиспозиција за нејзин развој.

На развојот на чувствителна кожа често може да влијае загадената средина, пушењето, консумирањето алкохол, нездравата исхрана, како и козметиката која содржи штетни состојки, меѓу кои парабени, формалдехид, вештачки мириси и слично.

Чувствителната кожа најчесто е исклучително сува и склона кон иритација, но некогаш спротивно на тоа, може да биде масна поради вишокот на себум. Чувствителната кожа се карактеризира со појава на црвени дамки, розацеа, хиперпигментација, испукани капилари, а неретко и предвремено стареење и рана појава на брчки.

Во продолжение ви нудиме неколку значајни совети кои можат да ви помогнат правилно да се грижите доколку се соочувате со некои од проблемите

Купероза

Купероза е проширување на крвните садови во пределот на лицето. Обично се појавува во триесеттите години од животот, како рана форма на розацеа, во пределот на носот и образите. Жените се повеќе погодени од мажите. На почетокот црвенилото е повремено, бројните проширени капилари кои можат да пукнат стануваат видливи под кожата, а црвенилото на лицето станува трајно.

Кожата со купероза е сува, тенка и чувствителна. Доколку не се третира правилно, може да се појават проширени крвни садови и отекување на лицето.

Затоа, потребна е нежна нега без масла, со многу влага што ја смирува кожата.

Како да се спречи или да се намали појавата на купероза?

Со помош на специјална формулација направена исклучиво за потребите на чувствителната кожа. Таквата формулација содржи купелијак гел, кој ефикасно ги намалува црвенилото и зголемените капилари. Може да се користи самостојно или како додаток во третманот на розацеа. Интензивно се грижи за тенката и чувствителна кожа, го ублажува црвенилото, ја намалува видливоста на зголемените капилари и спречува појава на ново црвенило.

Неговите ефекти се клинички докажани.

Хиперпигментација

Хиперпигментацијата се јавува кога има хиперпродукција на меланин во одредени области на кожата. Меланинот е пигмент кој се произведува во кожата и ѝ дава природна боја. Меѓутоа, изложувањето на сонце, хормоналните промени, повредите, генетските предиспозиции, одредени видови болести и процесот на стареење може да доведат до прекумерно производство на меланин и создавање на хиперпигментација. Затоа, посебно внимание треба да се посвети на старечките дамки и мелазмата, за да не се влоши хиперпигментацијата.

Како да се спречи или да се намали појавата на хиперпигментација?

Доколку сакате да ја намалите појавата на темни дамки или да спречите нивно повторно појавување, заедно со квалитетна заштита од сонце и УВ-зраци, ви препорачуваме одлично решение. Станува збор за кремот Редупетин, кој интензивно делува против темните површини на кожата, старечките дамки и хиперпигментираната кожа.

Со иновативна комбинација на активни состојки, делува насочено и видно ги осветлува погодените области, спречувајќи појава на нови пигментни дамки. Го освежува и изедначува тенот со длабока грижа за вашата кожа.

Покрај тоа, не содржи конзерванси, парабени, силикон, парафинско масло и други штетни материи кои би можеле негативно да влијаат на здравјето на чувствителната кожа.

Предвремено стареење и појава на брчки

Стареењето е природен процес низ кој поминуваме сите. Сепак, кожата на некои луѓе почнува да старее многу порано од вообичаеното.

Причините за предвремено стареење и појавата на брчки можат да бидат различни. Тоа се главно пушење, нездрав начин на живот, премалку сон, неурамнотежена исхрана, токсини од воздухот, како и генетика, стрес и интензивен начин на живот.

Како да го спречите предвременото стареење и да ја намалите појавата на брчки?

На пазарот има безброј производи кои нудат решение за предвремено стареење. Сепак, еден од најдобрите начини е да користите серум.

Серумите добија огромна популарност во последните неколку години. За разлика од кремите, тие делуваат конкретно на специфичен проблем кој се јавува на кожата. Нивните ефекти се моќни поради висококонцентрираните состојки и активни супстанции. Тие мора да се користат по чистењето на лицето, за да се обезбеди најдобра можна нега.

Во зависност од типот на кожата и проблемот, ви ги препорачуваме следните серуми.

Хијалурон активен концентрат против брчки + обновување додека ја смирува и опушта кожата, го ублажува црвенилото и ја зајакнува бариерата на кожата. Хијалуронската киселина со фармацевтски квалитет ќе овозможи интензивна хидратација и намалување на фините брчки. Ќе ѝ обезбеди на вашата кожа длабока нега и обновување, така што ќе биде младешки свежа и еластична.

Хијалурон активниот концентрат против брчки + волумен ја намалува видливоста на фините брчки уште при првото нанесување, поради вкрстената хијалуронска киселина која има ефект на измазнување. Ја исполнува кожата однатре, давајќи ѝ младешки волумен со длабока хидратација. Неговиот директен ефект е клинички докажан. Кожата е сјајна, негувана и еластична.

Хијалурон активниот концентрат против брчки + хидратација е идеален за кожа склона кон сувост. Содржи кофеин за освежување на кожата и посебен комплекс за длабока хидратација. Непосредниот ефект на хидратација е клинички докажан и кожата се хидрира 24 часа. Го смирува чувството на напнатост и ги намалува видливите фини линии. Кожата станува длабоко нахранета и поотпорна.

Грижата за чувствителната кожа повеќе не треба да биде голем предизвик. Бидејќи не сте родени со чувствителна кожа, туку само со предиспозиција за неа, обидете се да направите здрави промени во вашиот живот и користете ги горенаведените производи со природни состојки, во зависност од вашите потреби. Резултатите би можеле да ве воодушеват по краток период на посебна грижа.